Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ks. Bogdan Piotrowski i ks. Dariusz Pawłowski

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił października 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Gość Tarnowski” chce włączyć się w przeżywanie tego czasu zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 3 października, przywołujemy dwój misjonarzy: księdza Bogdana Piotrowskiego i ks. Dariusza Pawłowskiego.

Ksiądz Bogdan Piotrowski urodził się w maju 1960 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1986 roku, a 4 lata później wyjechał na misje. Jest proboszczem parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville, dziekanem dekanatu Brazzaville-Północ w archidiecezji Brazzaville w Kongo. W tej parafii spędził 23 lata z 30 lat swojej pracy misyjnej. W liście (całość TUTAJ) napisanym z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego ksiądz Bogdan pisze:

Nasza parafia jest rozległa terytorialnie. Obejmuje kilka dzielnic w mieście. Ale parafianie przyjeżdżają do nas także z odległych zakątków stolicy. Wracają do miejsca gdzie się wychowali, gdzie zostali ochrzczeni i otrzymali sakramenty święte. Będąc już na swoim, wracają do parafii początku swojej wiary, by często stanowić podporę dla tutejszych stowarzyszeń, czy grup modlitewnych. W niedzielę mamy cztery Msze św., w których uczestniczy około trzech i pół tysiąca ludzi, natomiast każdego dnia na poranną Mszę św. przychodzi, w zależności od dnia i pogody, między trzysta a sześćset osób. W parafii działa dwadzieścia różnych stowarzyszeń i grup modlitewnych. W tym roku w czasie wakacji doczekaliśmy się jako parafia pięciu neoprezbiterów, którzy odprawiali swe Msze św. prymicyjne w swoim parafialnym kościele. Teraz w październiku nasz seminarzysta otrzyma święcenia diakonatu.

Z Czytelnikami "Gościa Tarnowskiego" ksiądz Bogdan dzielił się uwagami na temat swej pracy w tekście U MNIE W KONGO.

Na naszej stronie dostępna jest relacja z wizyty biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w parafii ks. Piotrowskiego: DWA SAKRAMENTY.

Ks. Dariusz Pawłowski urodzony w 1985 roku kapłan diecezji tarnowskiej od 2018 roku pracuje na misjach na Kubie. Jest wikariuszem w par. pw. Chrystusa Króla w Santiago de Cuba, archidiecezja Santiago de Cuba.

W liście (całość TUTAJ napisanym z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego ksiądz Dariusz pisze:

Kuba nie jest krajem do którego przybywają ludzie, aby żyć. Prawdą jest, że jego obrzeża – to jest nadmorskie kurorty – przyciągają turystów z całego świata. Ale już kilka kilometrów w głąb wyspy odkrywa się smutną rzeczywistość, biedę i codzienne zmagania ludzi z wątpliwym dobrodziejstwem komunizmu. To sprawia, że spora część Kubańczyków, zwłaszcza ci młodzi, chcą stąd wyjechać na zawsze. Dlatego tak dziwne wydaje się im przybycie każdego misjonarza, który żyje i pracuje wśród nich.

Na Kubie pracuję niedługo, trochę ponad rok. Aktualnie przygotowuję powierzoną mi parafię do samodzielnego funkcjonowania. Wraz z siostrami ze Zgromadzenia bł. Dolores Sopeña organizujemy katechezy, ewangelizację i oczywiście Eucharystię – bo większego skarbu w Kościele nie mamy. Na terenie parafii (w części miejskiej i wiejskiej) żyje około 120 000 ludzi. Niestety tylko część należy do Kościoła. Pięć wielkich dzielnic, ponad 30 wiosek i tylko jeden ksiądz – to sprawia, że nie wszyscy mogą uczestniczyć we Mszy świętej raz w tygodniu. Dla niektórych taka okazja pojawia się zaledwie dwa razy w roku.

 

O księdzu Darku i czekającej go pracy pisaliśmy w kontekście jego posłania w tekście "Broń silniejsza od atomowej", który można przeczytać TUTAJ.

Galerię zdjęć z posłania znajdziecie w tym miejscu: POSŁANIE KS. DARIUSZA PAWŁOWSKIEGO.

Pierwsze wrażenia z Kuby zawarł sam w tekście CIESZĄ SIĘ, ŻE JESTEŚMY. Do tekstu ks. Darek dołączył galerię: KUBA KS. DARKA PAWŁOWSKIEGO.

Zapraszamy do modlitwy za ks. Bogdana Piotrowskiego i za ks. Dariusza Pawłowskiego. Zachęcamy także do włączenia się w modlitewną inicjatywę „Gościa Niedzielnego” "Jesteście otoczeni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama