Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ks. Karol Kuźma i ks. Maciej Fleszar

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił października 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Gość Tarnowski” chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 6 października, przywołujemy dwóch misjonarzy: księdza Karola Kuźmę i ks. Macieja Fleszara. Pracują razem w Brazzaville w Republice Konga. Budują od dwóch lat parafię pw. św. Jana Pawła II w tym mieście. 

Ksiądz Karol Kuźma urodził się w 1985 roku. Księdzem jest od 2011 roku, a na misjach pracuje od roku 2017. Pochodzi z parafii Tęgoborze. Jest wikariuszem w par. pw. św. Jana Pawła II w Brazzaville, w której administratorem jest ks. Maciej Fleszar.

Ksiądz Maciej Fleszar urodził się w 1979 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2009, zaś na misje do Afryki udał się w 2015 roku. Obaj księża razem duszpasterzują w nowej wspólnocie.

Pisaliśmy o tej parafii, informując o poświęceniu przez bp. Leszka Leszkiewicza placu pod budowę kościoła KAMIEŃ WĘGIELNY PASTORAŁ I WITAMINY .

O budowie i kreatywnych sposobach na szukanie funduszy informowali nas sami misjonarze: ZBUDUJ KOŚCIÓŁ Z MUZYKI.

Pisaliśmy o ich pracy duszpasterskiej m.in. w tekście o wielkopostnym misterium: MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W KONGO.

O posłaniu misyjnym ks. Karola informowaliśmy w tekście POSŁANIE MISYJNE NA JUŚCIE, a posłanie misyjne ks. Macieja Fleszara, w tarnowskiej par. pw. Dobrego Pasterza relacjonowaliśmy w tekście POSŁANY DO KONGA.

Ksiądz Karol Kuźma, o swojej pracy pisze w liście (całość TUTAJ) napisanym z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Ich parafia położona jest w jednej z biedniejszych dzielnic Brazzaville, w dzielnicy Diata.

Na skutek braku Kościoła katolickiego zdominowana została przez działalność lokalnych sekt. Dzielnica ta nigdy wcześniej nie była ewangelizowana. Brakuje w niej szkół dla dzieci, przez co wiele z nich pozbawionych jest możliwości edukacji. Wielkim problemem jest też brak bieżącej wody. Na terenie naszej parafii znajdują się tylko trzy studnie, z których miejscowa ludność może korzystać.

Zapleczem duszpasterskim młodej parafii jest wiata:

Obecnie jesteśmy w naszej parafii na etapie budowy. Oprócz wiaty, pod którą co dnia odprawiana jest Msza święta, nie posiadamy żadnego zaplecza gospodarczego. Mamy jednak wielu ludzi spragnionych Boga. Na codziennej Eucharystii gromadzi się ok. 200 osób. Na niedzielnych Mszach ponad 1000. I to wokół nich toczy się nasze codzienne życie. Wielu jest jednak nieochrzczonych. Aby lepiej to zobrazować powiem tylko, że na 70 ministrantów i lektorów, których liczy nasza parafia, tylko 5 z nich jest ochrzczonych. Tak więc nasza ewangelizacja to tak naprawdę praca u podstaw. Uczymy i wyjaśniamy podstawowe prawdy wiary. Przygotowujemy do świadomego przyjęcia pierwszych sakramentów. Odpowiadamy na ich wątpliwości.

To, co jeszcze charakteryzuje naszą parafię, to bardzo duża liczba dzieci. Biorą one czynny udział w życiu naszej parafii. Uczęszczają na katechezę, która z powodu braku odpowiedniego zaplecza odbywa się „pod gołym niebem”. Organizujemy dla nich comiesięczne dni skupienia, podczas których przygotowujemy posiłek. Na takim dniu skupienia jest ich ponad 600. Z myślą też o nich planujemy wybudować na terenie naszej parafii szkołę, aby umożliwić im dostęp do nauki. Wielu z nich z powodu biedy i braku szkół nie uczęszcza do niej.

Często jesteśmy dla tych ludzi nie tylko duszpasterzami, ale też lekarzami i psychologami, ponieważ przychodzą do nas z niemal każdym swoim problemem i choć nam może się on wydawać czasami błahy, oni odbierają go zupełnie inaczej.

Zapraszamy do modlitwy za ks. Karola Kuźmę i ks. Macieja Fleszara. Zachęcamy także do włączenia się w modlitewną inicjatywę „Gościa Niedzielnego” "Jesteście otoczeni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama