Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Rachel ożywiciela Egiptu nosiła, nam Zbawiciela świata Maryja powiła"

Rachela zapowiada rolę Matki Bożej w dziejach zbawienia.

Rachela – starotestamentowym obrazem zapowiadającym Matkę Chrystusa

Nabożeństwo „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny” często odwołuje się do starotestamentowych obrazów, ponieważ dostrzega w nich figury zapowiadające Matkę Chrystusa i Kościoła. Fundamentem Maryjnej pobożności jest kult Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, którego tajemnicza więź ze wspólnotą Kościoła została dobrze zobrazowana w tekstach Starego Testamentu. Kościół sławiąc niezwykłą godność Matki Chrystusa, co zostało wyrażone w zaszczytnym tytule „Boża Rodzicielka”, szukał obecności Maryi w starotestamentowych źródłach objawienia, które pozwalały pełniej wnikać w tajemnicę Jezusa Chrystusa, a zarazem w tajemnicę Kościoła.

Tekst ostatniej strofy hymnu „Nony” „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny” („Nona” to łacińska nazwa jednej z godzin w strukturze tego nabożeństwa, która odpowiada naszej godzinie trzeciej po południu) przytacza przykład starotestamentowej niewiasty: „Rachel ożywiciela Egiptu nosiła, nam Zbawiciela świata Maryja powiła”. Tradycja chrześcijańska w osobie Racheli dostrzega typ Kościoła i zapowiedź Matki Bożej w dziejach zbawienia.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl