Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wielbi dusza moja Pana (Łk 1, 46-55)

Tymi oto słowy dziękuje Maryja za dary, jakie sama otrzymała, a potem wylicza dobrodziejstwa, jakich Bóg nie przestanie na wieki dawać całemu ludzkiemu rodzajowi.

Według starożytnej tradycji chrześcijańskiej autorką całej pieśni była Maryja. Dziś pośród różnych głosów wydaje się, iż zasadnym jest uznanie, iż nie można wykluczyć udziału Maryi w Magnificat. Najbardziej prawdopodobne wydaje się to, że Łukasz wykorzystał słowa Matki Bożej, które były przekazywane we wspólnocie pierwotnego Kościoła, były przekazywane przez tradycję ustną. Tym przekazom wydaje się, iż Łukasz nadał formę opartą na starotestamentalnej poezji. Nie da się ustalić czy zapożyczenia ze Starego Testamentu są autentycznymi słowami Maryi czy dziełem Łukasza. Jednak jest możliwym, co więcej – wydaje się to ze wszech miar zasadnym, że Maryja odpowiedziała uwielbieniem Boga na niezwykłe pozdrowienie Elżbiety. Magnificat niewątpliwie jest naturalnym zakończenie i dopełnieniem całej sceny nawiedzenia[13]. Chociaż Magnificat zawiera wiele aluzji do starotestamentalnych tekstów, nie należy traktować go jako ich kompilacji. Pamiętać trzeba, iż Ewangelista Łukasz zredagował ten tekst dopiero po ponad sześćdziesięciu latach od powstania jego pierwszej wersji[14].

Niezależnie czy uznamy, iż autorką hymnu jest Maryja, czy też jest on dziełem Łukasza, należy uznać, że Magnificat w pełni odzwierciedla charakter Maryi, Jej rolę w dziejach zbawienia. Można powiedzieć, iż jest to swoisty Jej „autoportret”. I to jest o wiele ważniejsze aniżeli dyskusje, których przedmiotem jest zastanawianie się, czy hymn jest złożony ze starotestamentalnych aluzji, czy w całości dziełem Łukasza albo kogoś innego. Nie wykluczone, że Maryja hymn ten wielokrotnie powtarzała później, a jego ostateczna wersja, która mogła się różnić od pierwszej, została ustalona przez Nią już po zmartwychwstaniu Jezusa. Tradycja Kościoła zawsze łączyła Magnificat z imieniem Maryi[15].

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor

Quantcast