Objawienie i natchnienie biblijne w myśli kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.
Objawienie przekracza Pismo w takiej samej mierze, jak rzeczywistość przekracza informację, która pozwala nam ją poznać. „Z tego powodu teologia Ojców Kościoła i teologia średniowieczna nigdy nie nazywała samej Biblii «objawieniem». Objawienie jest czymś większym i ukrywa się za biblijnymi księgami. Inspiracja zaś oznacza, że ludzie, którzy napisali daną księgę – co nierzadko miało charakter kolektywnego procesu – mówili z wnętrza ludu Bożego i jego historii. Ich dzieło ma zakorzenienie w Bogu, poprzez wiele zapośredniczeń werbalizując historię Bożego ludu i Boże przewodnictwo”[7].
Dla Papieża niezwykle ważnym – kluczowy pojęciem kościelnej hermeneutyki świętych Pism, jest natchnienie. W przesłaniu do Papieskiej Komisji Biblijnej[8], ojciec święty Benedykt XVI podkreślił, iż pojęcie natchnienia wymaga pogłębienia, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla poprawnej hermeneutyki Biblii jako słowa Bożego w ludzkich słowach. Interpretacja Pism świętych, w której pomija się ich natchnienie bądź o nim zapomina, nie uwzględnia ich najważniejszej i cennej cechy – tego, że pochodzą od Boga, a tym samym nie potrafi rozpoznać Jego woli. Prawda bowiem wynika z natchnienia, poznanie Bożej woli z uznania, że Pismo jest Jego autorstwa. Natchnienie i prawda należą do konstytutywnych cech natury świętych tekstów, których interpretacja musi ten fakt uznać, a to z kolei wymaga stosowania teologicznych zasad interpretacji.
Wnikanie w tajemnicę natchnienia biblijnego według papieża, winno rozpoczynać się od analogii istniejącej pomiędzy procesem ich powstawania w Kościele a poczęciem Jezusa w łonie Maryi. W adhortacji która powstała po Synodzie poświęconemu Słowu Bożemu, ojciec święty Benedykt XVI wskazuje na analogię między Słowem Bożym, «które staje się ciałem», i słowem, które staje się «księgą»”[9]. W obu tych wydarzeniach – w Maryi i w Kościele szczególną rolę i działanie ma Duch Święty: podobnie jak Słowo Boże stało się ciałem za sprawą Ducha Świętego w łonie Dziewicy Maryi, również Pismo Święte rodzi się z łona Kościoła za sprawą tegoż Ducha.