Nowy numer 18/2024 Archiwum

Objawienie jest drogą

Objawienie i natchnienie biblijne w myśli kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Dla papieża określenie „Słowo Boże” ma różne, wzajemnie ze sobą powiązane znaczenia. Słowo Boże to nade wszystko Logos, Jednorodzony Syn Ojca. Odwieczne Słowo Boże stało się ciałem (por. J 1,14), stąd również Jezus Chrystus jest rzeczywiście Słowem Bożym. Dalej, to samo Słowo Boże wyrażało się w ciągu całych dziejów zbawienia, a teraz jest przekazywane w żywej Tradycji Kościoła. Natchnionym zaś Słowem Bożym są księgi Starego i Nowego Testamentu, z czego wynika cześć Kościoła dla Pisma Świętego, mimo że wiara chrześcijańska nie jest religią księgi, lecz Słowa Bożego Wcielonego i żywego[16].

Dla Benedykta XVI Pismo Święte jest podstawowym kryterium wiary. Dlatego wszelkie nauczanie w Kościele jest ostatecznie wyjaśnianiem Pisma, jest poznawaniem żyjącego Słowa, którym jest Jezus Chrystus. Tak więc ostatecznie najważniejszy nie jest tekst, ale życie, które Pan przekazał swemu Kościołowi. Pierwszeństwo Pisma Świętego jako świadectwa i pierwszeństwo Kościoła jako żywego miejsca tego świadectwa pozostają w ścisłym związku[17]. Przez Tradycję zaś papież rozumie „wyjaśnienie, w historii wiary Kościoła, wydarzenia Chrystusa poświadczonego w Piśmie Świętym. Ta interpretacja dokonuje się pod przewodnictwem Ducha Świętego, to znaczy zmartwychwstałego Chrystusa, który jest w Kościele przez Ducha Świętego nieustannie obecny. W Kościele katolickim przez tradycję rozumie się nie tylko, a nawet nie przede wszystkim, zasób przekazanych dawnych nauk czy tekstów, lecz pewien określony sposób wzajemnego przyporządkowania żywego słowa Kościoła i miarodajnego, pisanego słowa Biblii. Tradycja oznacza tu przede wszystkim, że Kościół, żyjący w ramach sukcesji apostolskiej, której centrum stanowi urząd Piotrowy, jest miejscem, gdzie wciela się Biblię w życie i wiążąco się ją interpretuje. Interpretacja ta stanowi continuum historyczne, które wyznacza pewne nieodwracalne mierniki, ale nigdy nie staje się zamkniętą ostatecznie przeszłością. Zamknięte jest Objawienie, ale nie jest zamknięta jego wiążąca wykładnia. Nie ma natomiast odwołania od ostatecznie wiążącej interpretacji. Tradycję kształtuje więc tutaj w istotny sposób element określany jako «żywy głos», tzn. fakt, że nauka Kościoła jako całości jest wiążąca”[18].

„Całość Pisma ma swą własną rangę; jest czymś więcej niż dywan powstały przez zesztukowanie fragmentów tego, co poszczególni autorzy w swym historycznym miejscu mogli mieć na myśli. Całości nie ma jeszcze, gdy się złączyło z sobą wszystkie części (...) Tekst jako całość jest „naszym mistrzem”. W swej całości wyraża on cel, który sięga dalej niż domniemane intencje pojedynczych źródeł”[19].

 

[1] Joseph Ratzinger został proszony przez arcybiskupa Kolonii Josepha Fringsa do udziału w pracach Soboru Watykańskiego II w charakterze doradcy. Właśnie dzięki szczególnemu zaangażowaniu kardynała J. Ratzingera powstała Konstytucja dogmatyczna o Bożym Objawieniu. Na temat rozumienia Pisma Świętego, Tradycji i Kościoła u J. Ratzingera/Benedykta XVI zob. szerzej: A. Michalik, Zrozumieć chrześcijaństwo. Istota chrześcijaństwa według Josepha Ratzingera, s. 119-136.

[2] J. Ratzinger-Benedykt XVI, Słowo Boga. Pismo – Tradycja – Urząd, tł. W. Szymona, Kraków 2008, s. 123.

[3] J. Ratzinger-Benedykt XVI, Słowo Boga. Pismo – Tradycja – Urząd, s. 119-120.  

[4] Zob. J. Ratzinger, O nauczaniu II Soboru Watykańskiego (Opera omnia, VII/2), s. 659.

[5] J. Ratzinger, Wprowadzenie w chrześcijaństwo, Kraków 2012, s. 135.

[6] J. Ratzinger (Benedykt XVI), Patrzeć na Chrystusa, Kraków 2007, s. 14.

[7] J. Ratzinger, Bóg i świat. Wiara i życie w dzisiejszych czasach. Z kardynałem Josephem Ratzingerem rozmawia Peter Seewald, Kraków 2001, s. 139-140 (szerzej zob. 189-195).

[8] Zob. Benedykt XVI, Przesłanie z okazji zgromadzenia plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej Poprzez swoje Słowo Bóg pragnie przekazać nam prawdę o sobie i o ludzkości (02.05.2011), „L’Osservatore Romano” (2011), n. 7, s. 20-21.

[9] Verbum Domini 18.

[10] Verbum Domini 19.

[11] J. Ratzinger, Aktualność doktrynalna Katechizmu Kościoła Katolickiego, s. 50.

[12] Zob. J. Ratzinger, O nauczaniu II Soboru Watykańskiego (Opera omnia, VII/2), s. 699.

[13] Zob. Benedykt XVI, Orędzie końcowe Synodu Biskupów do Ludu Bożego: „Słowo Boże w historii” (24.10.2008), „L’Osservatore Romano”, wyd. polskie, (2009) nr 1, s. 26.

[14] Benedykt XVI, Przemówienie do uczestników zgromadzenia plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej, Tradycja i Pismo Święte przenikają się nawzajem (23.04.2009), „L’Osservatore Romano” ( 2009), n. 6, s. 33.

[15] Zob. Benedykt XVI, Orędzie końcowe Synodu Biskupów do Ludu Bożego, s. 26.

[16] Zob. Verbum Domini 7.

[17] Por. J. Ratzinger, Kościół – ekumenizm – polityka, dz. cyt., s. 164.

[18] A. Michalik, Zrozumieć chrześcijaństwo, s. 127.

[19] Zob. J. Ratzinger-Benedykt XVI, Słowo Boga. Pismo – Tradycja – Urząd, s. 120-121.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl