Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czekając na przyjście Pana

Choć Boże Narodzenie już za nami, trwa nadal adwent przed ostatecznym przyjściem Chrystusa.

W starożytności przewinienia niewolników karano najczęściej chłostą, zaś liczba uderzeń była uzależniona od wielkości winy, przy czym w skrajnych przypadkach „wielka chłosta” mogła nawet prowadzić do śmierci. Najczęściej karę chłosty wymierzano natychmiast po rozpoznaniu i ocenie winy.

Zróżnicowanie co do kary wynika z prawa żydowskiego, które mówi o odpowiedzialności karnej w zależności od stopnia posiadanej wiedzy prawnej, a także jej zrozumienia. Komentatorzy, analizując poszczególne żydowskie teksty prawnicze wskazują, że u Izraelitów grzechy popełniane z rozmysłem były karane surowiej niż wynikające z niewiedzy czy też przeoczenia.

Komentatorzy analizując ten fragment wskazują, iż pierwszorzędnymi adresatami tego pouczenia, które podkreśla ważność oddanej służby i równocześnie zachęca do wiernego wypełniania praw Jezusowych są Jego uczniowie. Natomiast nieznający słów Pana to „ludzie prości”, którzy nie mogli poznać i zrozumieć prawa Pana. Ostrzeżenie zatem jest skierowane do wszystkich uczniów oczekujących powrotu Pana. Bóg, który powierza coś człowiekowi i obdarza go zaufaniem. Oczekuje od niego odpowiedzialności – właściwego postępowania. Stąd też podsumowanie pouczenia „Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą” (Łk 12,48)

W tekście tym jednak można jeszcze dostrzec jedną – szczególną myśl. Pouczenie Jezusa o małej i wielkiej karze – chłoście, wydaje się być wskazaniem potwierdzającym, iż istnieje kara, którą często zwykliśmy określać mianem kary czyśćca. Oto bowiem jest mowa o karze biczowania. Jeśli istnieje duża i mała chłosta to można też mówić o różnym czasie czy też o różnej intensywności kar. Sugeruje to także skończoność tych kar. Chłosta nie będzie trwała wiecznie, tylko przez pewien określony czas. Każdy człowiek – w zależności od winy, otrzyma karę, która będzie trwała określony czas. Co więcej kara ta nie będzie odbywana po sądzie ostatecznym, gdyż po zakończeniu dziejów świata – po paruzji i sądzie ostatecznym wszystko definitywnie zakończy się – będzie to definitywne zbawienie i potępienie. A zatem owa mała i wielka kara będzie wymierzona winnym zaraz po śmierci. Kara ta – mała czy też większa – zależąca od winy, będzie trwała przez pewien czas. Można zatem mówić o karze czyśćcowej trwającej po śmierci do jakiegoś czasu[6].

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl