Nowy numer 19/2024 Archiwum

Zaparcie się Piotra

Trwa sąd nad Jezusem. Rozgrywa się również dramat pierwszego wśród apostołów.

Echo wieczernika…

W wieczerniku Pan powiedział: „Powiadam ci, Piotrze, nie zapieje dziś kogut, a ty trzy razy wyprzesz się tego, że Mnie znasz” (Łk 22,34). Stało się to po tym, jak wśród uczniów powstał spór, „który z nich zdaje się być największy” (Łk 22,24). Odnosząc się do tej kwestii Jezus apeluje do swoich uczniów, by starali się sobie służyć (Łk 22,25-27). Radując się zaś z tego, iż uczniowie wytrwali przy Nim, zapewnia przekazuje im królestwo, aby w królestwie Jezusa uczniowie jedli i pili, i by w tym królestwie zasiadali na tronach, by sądzić (Łk 22,28-30). Wtedy też, w wieczerniku Jezus obiecuje Piotrowi szczególne wsparcie dla niego. Jezus mówi: „Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się, żeby was przesiać jak pszenicę; ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci»” (Łk 22,31-32). Rozpoczynające całą wypowiedź Mistrza słowa „Szymonie!, Szymonie!”, pełne są dostojeństwa, podkreślające znaczenie chwili. Jezus zwracając się do Piotra przypomniał mu o działalności szatana w świecie. Zły duch, który kusił Jezusa u początku Jego publicznej działalności (Łk 4,1-12), który wszedł w serce Judasza (Łk 22,3), podjął i wciąż będzie podejmował próby kuszenia, próby oddzielania apostołów od Jezusa. Szatan jak pszenicę pragnie rozrzucić, rozbić, wstrząsnąć apostołami. Pragnie wprowadzić wśród nich zamęt. Pragnie i zawsze będzie pragnął naruszyć ich jedność, miłość, zaufanie do Mistrza. Będzie starał się zniszczyć ich wierność. Jezus jednak oświadcza, iż modlił się szczególnie za Piotra, by nie ustała jego wiara, by ten utwierdzał braci (Łk 22,31-32). Znamiennym jest, iż Jezus podkreśla: „A Ty nawróciwszy się, utwierdzaj twoich braci” (Łk 22,32)[6]. A zatem nawrócenie – powrót Piotra do Pana – jak zapowiada Jezus – poprzedzi misję Piotra utwierdzania braci.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl