Nowy numer 18/2024 Archiwum

Prolog do Listów do siedmiu Kościołów

Kryje w sobie zasadnicze prawdy, które autor Apokalipsy św. Jana rozwinie w dalszej części swego dzieła.

Który był” w odniesieniu do Boga jest równoznaczne z określeniem „Ten, Który ma istnienie wieczne”. Jest to próba oddania pojęcia wieczności wyrazem odnoszącym się do czasu.[2] W ten sposób Izraelici podkreślali Jego wieczne bytowanie, ale także panowanie nad czasem.

Który przychodzi”. W tekście greckim czasownik (czas przyszły) podkreśla, że Bóg jest tym, który będzie przychodził, czyli będzie okazywał się w dziejowych interwencjach, że jest. Podkreśla więc wieczne trwanie Boga, który daje się poznać w toku rozwoju wydarzeń. Nie odnosi się bezpośrednio do paruzji, gdyż dwa poprzednie czasowniki określają stosunek Boga do świata. Podobnie jest w tym trzecim wypadku. Bóg, interweniując w nadchodzących wydarzeniach, okazuje się Tym, który istnieje zawsze.[3] Mieści się w tym idea eschatologiczna Boga-Sędziego.

I od siedmiu Duchów, które są przed Jego tronem”. Nie można w tym stwierdzeniu widzieć dworu anielskiego, a więc nie chodzi o archaniołów,[4] ale jest to określenie Ducha Świętego na podstawie przejawów Jego działalności.[5] W Piśmie Świętym łaska i pokój nigdy nie pochodzą bowiem od aniołów, lecz są darami ściśle Bożymi. Ponadto przemawia za tym bezpośredni kontekst. Określenie „siedem Duchów” znajduje się między wzmianką o Bogu Ojcu i Chrystusie. Ten kontekst podkreśla transcendencję tych dwóch osób Boskich. Wzmianka o „siedmiu Duchach” jest zatem określeniem pełni Ducha Świętego w odniesieniu do Jego darów (por. Iz 11,2-3), czyli wskazuje na pełnię wielorakiego działania Jedynego Ducha Bożego.[6] Duch Boży został już zesłany na Kościół (Dz 1,8; 2,1 nn), a poprzez niego „na całą ziemię” (Ap 5,6).

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl