Nowy numer 18/2024 Archiwum

Prolog do Listów do siedmiu Kościołów

Kryje w sobie zasadnicze prawdy, które autor Apokalipsy św. Jana rozwinie w dalszej części swego dzieła.

Co autor pisze o Jezusie Chrystusie?

Z kolei autor przekazuje wyznanie, które wymienia siedem określeń Jezusa: 1) Chrystus; 2) Świadek Wierny; 3) Pierworodny [wśród] umarłych; 4) Władca królów ziemi; 5) Ten, który nas miłuje; 6) który nas uwolnił od naszych grzechów; 7) „uczynił nas królestwem – kapłanami”. Te określenia streszczają wiarę pierwotnego Kościoła w Jezusa.

I od Jezusa Chrystusa”. W Septuagincie greckie słowo christos jest odpowiednikiem hebrajskiego māšiah – pomazaniec. Był to tytuł królów Izraela (1 Sm 16,6; 24,7.11; 26,16), najwyższych kapłanów (Kpł 4,5.16), a nawet pogańskich władców, np. Cyrusa (Iz 45,1). Z czasem w ten sposób zaczęto określać oczekiwanego wysłannika Boga, który przyniesie wybawienie. Jak wskazuje kerygmatyczny fragment zachowany w Dz 2,36, tytuł ten odniesiono do Jezusa. W Nowym Testamencie jest to praktycznie drugie Jego imię (1 Tes 1,1.3; 2,14). Wymowne jest, że pojawia się 379 razy w listach Pawła (Jezus – 213), a w całym Nowym Testamencie 529 razy. W naszym wypadku nie tyle jest to zatem imię własne, ale tytuł, przy pomocy którego oddaje się  wyjątkowy charakter osoby Jezusa i Jego rolę w końcowym dziele zbawczym.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl