Nowy numer 13/2024 Archiwum

Trzecia mowa Mojżesza do Izraela

Wybierz szczęśliwe życie, czyli przyjaźń z Bogiem (Pwt 29,1-30,20).

Rabini, w komentarzach dotyczących tego przyrzeczenia wzajemnego oddania Boga i Izraela wyjaśniają, że Izraelici oświadczając, że Pan (Jahwe) jest ich Bogiem, wybierają samą miłość, dzięki której stają się ukochanym ludem. Wydarzenie, jakim było dla społeczności narodu wybranego przyjęcie tych prawnych zobowiązań zamykają formuły zawierające obietnice błogosławieństw, będących następstwem wierności Bożym postanowieniom, oraz zapowiedź przekleństwa, jako rezultat niewierności zawartemu z Bogiem przymierzu. Księga Powtórzonego Prawa podaje, że obietnica błogosławieństwa miała zostać wygłoszona na górze Garizim, natomiast groźba przekleństwa na górze Ebal (Pwt 27,12-13). W doborze tych wzgórz, leżących w pobliżu Sychem (Joz 24), nie bez znaczenia pozostaje sam geograficzny czynnik. Góra Garizim została wybrana, jako miejsce błogosławieństwa, gdyż będąc południowym, urodzajnym wzniesieniem, stanowiła ważny obszar dla pokoleń zamieszkujących Judę oraz środkową Palestynę, stając się symbolem wszelkiej pomyślność i dostatku. Północna góra Ebal nie była już tak istotnym wzgórzem dla klanów osiadłych w Galilei oraz Transjordanii, a jej pusty i jałowy wygląd doskonale wyrażał stan bezpłodności i wszelkiego niepowodzenia. Mówiąc o błogosławieństwach i przekleństwach, stanowiących element zamykający uroczystość przyjęcia Bożego prawa przez Izraela, trzeba wyjaśnić, że zarówno zachęta do posłuszeństwa i współpracy z Bogiem, którą biblijny narrator wiąże z darem pomyślności w sprawach materialnych i duchowych, jak i przestroga wzywająca do opamiętania i powrotu do wierności Bożym przykazaniom, stanowią element mądrej pedagogii Boga, który pragnie prowadzić człowieka do jego pełnego rozwoju (Pwt 28,1-68). Zawarte w Kodeksie deuteronomicznym prawo kultowe, cywilne oraz karne (Pwt 12,1-26,15) wraz z narracją dotyczącą uroczystego spisania i przyjęcia poszczególnych ustaw i przepisów (Pwt 26,16-28,68) zamykają drugą mowę pożegnalną Mojżesza (Pwt 4,44-28,68).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl