Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wcielenie jako uniżenie Chrystusa

Autor Czwartej Ewangelii wyraźnie podkreśla, iż przedmiotem wcielenia jest Słowo.

Podobne wskazania można znaleźć w innych listach Apostoła Pawła.

Aby zrozumieć, iż nie tylko List do Filipian w ten sposób ukazuje osobę Jezusa, można otworzyć List do Kolosan, gdzie czytamy: „Jezus jest obrazem Boga niewidzialnego – Pierworodnym wobec każdego stworzenia” (Kol 1,15). W Kolosach i terenach pobliskich temu miastu pojawiali się gnostycy – fałszywi nauczyciele. Twierdzili oni, iż materia była złem, a duch dobrem. Utrzymywali, że materia była wieczna i z owej materii, będącej złem, został stworzony świat. Uważali, iż Bóg był duchem dobrem, a materia złem. A zatem prawdziwy Bóg nie mógł dotknąć materii, dlatego też nie mógł sam być stworzycielem. Wierzyli, że Bóg wysłał serię emanacji, z których każda kolejna była coraz bardziej oddalona od Boga, aż wreszcie ostatnia z nich była tak odległa, że mogła ona dotknąć materii i stworzyć świat. Co więcej wskazywali, iż w miarę oddalania się owych emanacji od Boga stawały się one coraz bardziej nieświadome Jego istoty. Najdalsze z nich wykazywały już nie tylko nieświadomość, lecz również wrogość w stosunku do Niego. Stąd też doszli do wniosku, że emanacja która stworzyła świat, była zarówno nieświadoma, jak i wrogo nastawiona do prawdziwego Boga. Konsekwencją takiego rozumowania było uznanie, że Jezus Chrystus nie był kimś wyjątkowym. Uważali, iż Jezus jedynie jedną z emanacji Boga. Zajmował wysokie miejsce wśród nich, mógł nawet zajmować najwyższe, ale był tylko emanacją. Odrzucali człowieczeństwo Jezusa – gdyż ciało było czymś złym.

Paweł przeciwstawia się takim poglądom pisząc List do Kolosan. W nim zaś stwierdza, że Jezus jest „obrazem Boga niewidzialnego”. Dokładnie w tekście greckim użyte jest słowo eikon. Jest ikoną Boga niewidzialnego. Można powiedzieć, Jezus jest odbiciem, jest ikoną, jest wiernym obrazem Boga, którego nie możemy zobaczyć. Jest Jego objawieniem. Używając takiego określenia, wskazując, że Jezus jest doskonałym objawieniem Boga, Paweł wskazuje, iż chcąc wiedzieć, jaki jest Bóg, musimy spojrzeć na Jezusa, który dokładnie reprezentuje Boga pod postacią jaką człowiek może zobaczyć, poznać i zrozumieć. Jezus to prawdziwy Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl