Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Chrystus - prawdziwy Człowiek w wierze Kościoła starożytnego

Prawdę o Chrystusie Bogu i Człowieku przedstawiały Wyznania Wiary starożytnego Kościoła.

Wątpliwości co do prawdziwego człowieczeństwa Chrystusa

Przypomnijmy sprawę umykającą naszej uwadze. Przecież wtedy nie istniały żadne dokumenty poświadczające narodzenie czy też śmierć człowieka. Nawet rok urodzenia było trudno ustalić, bo nie istniała jednolita rachuba lat. Już kilkadziesiąt lat po śmierci Chrystusa pojawiły się głosy poddające w wątpliwość Jego rzeczywiste człowieczeństwo. Pierwsi z takich wątpiących może nie tyle wątpili w to, że w ogóle istniał, ile pytali o to, czy naprawdę miał rzeczywiste ciało, czy rzeczywiście był prawdziwym człowiekiem.

Najbardziej popularny wśród tych kręgów ludzi był pogląd o pozornym człowieczeństwie Chrystusa. On miał pozorne ciało, albo przybierał postać ludzi. Zwolennicy tego poglądu mówili, że ludziom albo się wydawało, że On jest człowiekiem, albo, że On tylko przybierał postać jakiegoś człowieka. Ludziom, świadkom tych wydarzeń, tylko się wydawało, że widzą człowieka o imieniu Chrystus. On tylko pozornie przebywał między ludźmi i spełniał czynności charakterystyczne dla ludzi. Ponieważ po grecku słowo „wydaje mi się” brzmi „doceo”, a „wizja, pozór” to po grecku „dokema”, stąd zwolenników tego typu poglądów nazwano doketami, a cały kierunek doketyzmem.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl