Nowy numer 18/2024 Archiwum

Chrystus - prawdziwy Człowiek w wierze Kościoła starożytnego

Prawdę o Chrystusie Bogu i Człowieku przedstawiały Wyznania Wiary starożytnego Kościoła.

Powodów powątpiewań w prawdziwe i pełne człowieczeństwo Chrystusa było kilka. Wymienię co poniektóre, może najważniejsze z nich. Ewangelię dużo opowiadają o nadzwyczajnych przymiotach ciała Chrystusa. Jak pamiętamy chodził po jeziorze; pojawiał się nagle; nie pozwalał się ująć, gdy Go rodacy z Nazaretu chcieli strącić ze skały, itp. . Takich wydarzeń ewangeliści nie wyjaśniali. Stad u niektórych czytelników pojawiały się wątpliwości. Skoro Chrystus takie rzeczy czynił, to może nie miał prawdziwego ciała, może miał tylko ciało pozorne? Nie kwestionowano prawdziwości Jego pojawień się, ale mówiono: apostołom i uczniom tylko się zdawało, że ma takie samo ciało jak oni. Im się tylko wydawało, że mają do czynienia z prawdziwym człowiekiem.

Inna przyczyna tych wątpliwości miała przyczyny, że tak powiem naukowe, bo filozoficzne. Większości starożytnych filozofów uważała, że jest rzeczą niemożliwą, by absolut, czyli Bóg, może łączyć się z materią. Materię uważano za coś nieczystego, a tym samym niegodnego Boga. Nie mogli zatem zgodzić się z chrześcijańską prawdą o Bogu, który stał się człowiekiem. Z tych samych powodów wyśmiewano chrześcijańską wiarę w zmartwychwstanie umarłych. Większość filozoficznych szkół za cel życia uważała wyzwolenie się ducha ludzkiego z materii, czyli ciała.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl