Nowy numer 18/2024 Archiwum

Christus finis noster

Chrystus wypełnieniem życia chrześcijanina według św. Augustyna.

Zmartwychwstanie stanowi więc dla Augustyna najpiękniejsze ukoronowanie odkupieńczego dzieła Chrystusa. Wszelka słabość zostanie uleczona i radość zapoczątkowana przez odrodzenie życia duszy zostanie dopełniona za pośrednictwem nagrody udzielonej powstającym z martwych, której zmartwychwstanie Chrystusa jest początkiem i gwarancją[40]. Dlatego zostaniemy upodobnieni do Chrystusa także w ciele[41] i jak byliśmy śmiertelni z powodu Adama, tak w przyszłości będziemy nieśmiertelni dzięki Chrystusowi[42]. Obietnica Chrystusa potwierdza, że to wszystko rzeczywiście będzie miało miejsce – nie są to tylko uwodzące słowa. On jest tego niewątpliwym przykładem. Augustyn pyta więc, czy nie zatroszczy się o członki ta Głowa, do której oni należą i która dla nich zmartwychwstała?[43]

Stanowisko tych, którzy przyjmowali zmartwychwstanie Chrystusa, ale odrzucali zmartwychwstanie ciał ludzi, jest dla Augustyna o wiele bardziej nielogiczne niż postawa tych, którzy wszystko odrzucali. Na próżno oddają oni cześć Chrystusowi, ponieważ mając pozór oddawania czci Głowie, odmawiają członkom udziału w tym, co jej przysługuje, jakby były oddzielone od Jego Ciała i pozbawione udziału w Jego losie. Chrystus przez swoje zmartwychwstanie pokazał przecież to, co dokona się kiedyś także w członkach Ciała, które On ustanowił. On nie jest przeznaczony, aby być Głową umarłych, ale żywych; On nie jest jedyny, ale jest pierwocinami tych, którzy mają zmartwychwstać[44]. Wiemy więc, że ten, który wskrzesił Chrystusa, chciał pokazać w Głowie to, co dzięki Jego zasługom dokona się następnie w całym pozostałym Ciele. Nadzieja chrześcijan nie jest iluzoryczna, ale opiera się na wiarygodnym i pewnym fundamencie Chrystusa[45]. Ostatecznie więc i z naciskiem św. Augustyn tak syntetyzuje swoje rozumowanie: „Zmartwychwstaną więc ciała, ponieważ zmartwychwstał Chrystus – Resurgent ergo corpora quia resurrexit Christus[46].

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl