Nowy numer 17/2024 Archiwum

Christus finis noster

Chrystus wypełnieniem życia chrześcijanina według św. Augustyna.

Cel człowieka

Człowiekowi, który uwierzył w Chrystusa i przyjął Jego łaskę, budując w oparciu o nią swoje osobiste dzieje, jest obiecane pełne posiadanie Chrystusa w niebie, czyli w chwalebnym i wiecznym życiu. Łaska i chwała są ze sobą ściśle połączone i są kategoriami tego samego rodzaju, tak że łaska dana wierzącemu w jego ziemskim życiu jest po prostu początkiem chwały[4]. Św. Augustyn w swoich wypowiedziach wielokrotnie powraca do tego aspektu wiary chrześcijańskiej, zwłaszcza wtedy gdy ukazuje Jezusa Chrystusa jako cel i wypełnienie życia człowieka. Odwołuje się on wielokrotnie do słów Chrystusa: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie, i miały je w obfitości” (J 10, 10). Ta obietnica urzeczywistnia się już częściowo, choć jeszcze bardzo enigmatycznie, w czasie ziemskiego życia. Wypełni się ona jednak w sposób ostateczny i ukaże się jej pełne znaczenie, gdy wierzący dojdzie tam, gdzie poprzedził go Dobry Pasterz: „Chociaż zatem i tu w samej owczarni nie brakuje pastwisk, […] jednak wtedy znajdą prawdziwe pastwiska, gdzie zostaną nasyceni ci, którzy łakną i pragną sprawiedliwości; znajdzie je ten, któremu powiedziano: «Dziś ze mną będziesz w raju»”[5].

Augustyn bardzo głęboko odczuwał, że chrześcijaństwo ma charakter eschatologiczny, to znaczy jest dogłębnie ukierunkowane na wieczność. Mówił zdecydowanie: „Jesteśmy chrześcijanami nie ze względu na to, co obecne, ale ze względu na życie wieczne”[6]. To przekonanie powinno nam zawsze towarzyszyć, pobudzając nas do życia w perspektywie wieczności. Być może nikt nie wyrażał się o życiu wiecznym i szczęściu obiecanym człowiekowi przy pomocy tak płomiennych i entuzjastycznych stwierdzeń, jak św. Augustyn. Jest w jego licznych wypowiedziach na temat życia wiecznego coś dogłębnie mistycznego, co ponad wszelką wątpliwość wynika z jego zanurzenia się w Bogu za pośrednictwem modlitwy, najlepiej ożywiającej pragnienie nieba, które powinno stale towarzyszyć chrześcijaninowi. Człowiek osiągnie to, co będzie przedmiotem jego pragnień.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl