Wizerunki maryjne

Historię ikonografii Matki Bożej możemy śledzić w Jej sanktuariach.

Drugim wydaje się chronologicznym obrazem, który wśród wiernych czczony jest jako obraz Matki Bożej Pocieszenia znajduje się w klasztorze po norbertańskim w Nowym Sączu gdzie od XIX w. posługę duszpasterską pełnią jezuici.

Pod względem artystycznym uchodzi on za jeden z najpiękniejszych wizerunków maryjnych w Polsce. Nie znana jest twórca, ani przynależności do określonej szkoły artystycznej. Zdaniem prof. Adama Bochnaka powstał w II połowie XVI wieku jako swoista synteza dwóch stylów, gotyckiego i renesansowego, z wyraźną przewagą tego ostatniego, najprawdopodobniej powstał w kręgu prężnie działającej szkoły krakowsko-sądeckiej.

Domniemaną fundatorką obrazu i jego ofiarodawczynią dla nowosądeckiego kościoła Ducha Świętego była Zofia z rodu Jordanów z Zakliczyna. Taki wniosek sugerują 4 litery, inicjały Z I D Z, umieszczone u dołu obrazu z prawej strony na czerwonym tła z 3 myśliwskimi czarnymi trąbami jako herbem Jordanów. Te inicjały  mogą odnosić się do nazwiska, Zofii Jordan de Zakliczyn (z Zakliczyna).

Obraz jest namalowany na lipowej desce o kształcie prostokąta, z półokrągłym zakończeniem, o wysokości 2 m, a szerokości 120 cm. Obraz malowano temperą. Na złotym wzorzystym tle ukazano  Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu, z królewskim berłem w prawej dłoni. Madonna jest przedstawiona frontalnie w pozycji siedzącej. Głowę ma lekko zwróconą ku Synowi, długie ale Jej oczy patrzą gdzieś przed siebie. Na plecy i ramiona spływają z głowy długie rozpuszczone włosy barwy brunatnej, które zasłaniają lewe ucho. Maryję okrywa podwójna szata: czerwona suknia z długimi wąskimi rękawami, widoczna z przodu i na końcach rąk, przepasana wąskim paskiem jasnego koloru poniżej piersi oraz szafirowy płaszcz czy peleryna z zielonawą podszewką i szeroką złocistą bordiurą. Szata wierzchnia jest zarzucona na ramiona i plecy, a z przodu u dołu rozpięta, spięta zaś pod szyją klamrą i paskiem tego samego kształtu i koloru co boczna bordiura. Na szyi Madonny łańcuch z kolorowym ozdobnym wisiorkiem. Dziecię Jezus w siedzącej pozycji. Nogami opiera się o kolana Matki, a resztą ciała o Jej prawe ramię. Jezus ubrany jest w białą szatę z stylizowanymi kwiatami, spod lewego rękawa widoczna obcisła czerwona koszulka. Twarz Jezusa zwrócona w stronę Matki i nieco ku górze, ale oczy zapatrzone w dal. Prawą rękę ma uniesioną w geście błogosławieństwa zaś lewa spoczywa na niebieskiej kuli zakończonej złotym krzyżykiem wspartej na prawym kolanie. Na obraz zostały uroczyście nałożone złote papieskie korony  11 sierpnia 1963 r. kard. Stefan Wyszyński.

 

« 6 7 8 9 10 »
oceń artykuł Pobieranie..