Katechizm Kościoła Katolickiego uczy, że "sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi".
Są znakami, które nie zostały wymyślone przez człowieka, ale to sam Bóg je ustanowił, chcąc nawiązać dialog z człowiekiem. Sakramenty: znaki związane ze słowem. Najdoskonalszym „znakiem”, który obejmuje i przewyższa wszystkie inne, najdoskonalszym słowem, które wypełnia i podsumowuje wszystkie inne słowa, jest wydarzenie Jezusa Chrystusa, słowa, które stało się ciałem. To On, Jezus, objawił, odsłonił tajemnicę Boga i zamknął ją w sakramentach.
Katechizm uczy także, że modlitwa to dar, to „wzniesieniem duszy do Boga”, skierowanie serca ku Niemu, to „związek przymierza między Bogiem i człowiekiem w Chrystusie. Jest działaniem Boga i człowieka; wypływa z Ducha Świętego i z nas, jest skierowana całkowicie ku Ojcu”[1], ku Bogu i zjednoczeniu z Nim. Jest ona swoistego rodzaju „znakiem” i słowem - przestrzenią dialogu miłości z Bogiem, gdzie pierwszym mówiącym jest Bóg, przestrzenią działania Boga, gdzie pierwszym działającym jest Bóg.
Dostrzegając pewne analogie między sakramentami i modlitwą, chcemy mówić o modlitwie sakramentami.