Siostry, ojcowie i księża zakonni

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 31.10.2019 05:00

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Rodzinę tarnowskich misjonarzy i misjonarek tworzą także zakonnicy i siostry zakonne. Rodzinę tarnowskich misjonarzy i misjonarek tworzą także zakonnicy i siostry zakonne.
U góry od lewej: o. Paweł Patyk, ks. Marcin Wróbel, o. Maciej Zieliński, s. Cordia Góra. U dołu od lewej: bp Józef Słaby, o. Janusz Machota, bp Czesław Stanula, siostry albertynki z Rosji, s. Halina Słąba.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Papież Franciszek ustanowił październik 2019 r. Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Gość Tarnowski” chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, w ostatni dzień Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przywołujemy pochodzących z diecezji tarnowskiej zakonników i siostry zakonne. Należą oni do wielkiej rodziny polskich misjonarzy i misjonarek, których obecnie pracuje na całym świecie 1903, w tym 894 zakonników i 667 sióstr zakonnych.

Według danych Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie z 2011 roku zakonników było 119, a sióstr zakonnych 69. Najliczniejsze grupy stanowili w tym czasie redemptoryści (39), werbiści (12) i jezuici (8). Wśród zakonów i zgromadzeń żeńskich najliczniej reprezentowane są józefitki (14), służebniczki starowiejskie i dębickie (po 8) i albertynki (4).

W Afryce największa liczba misjonarzy i misjonarek z diecezji tarnowskiej pracuje w Zambii (16), Rep. Środkowoafrykańskiej (14), Kamerunie (13), Dem. Rep. Konga (10) i Rep. Konga (7). W Ameryce najliczniej reprezentowana jest Brazylia (45), Boliwia (31), Argentyna (17) i Peru (10). W Oceanii 5 misjonarzy pracuje w Papui-Nowej Gwinei. W Azji najliczniej reprezentowana jest Kazachstan (6) i Rosja (5).

Wśród nich są m.in. dwaj biskupi Czesław Stanula (wywodzący się z Szerzyn, Brazylia) i Józef Słaby (wywodzący się z Żeleźnikowej Wielkiej, Argentyna). Obaj to redemptoryści. Są księża i ojcowie zakonni. Wśród nich m.in. o. Janusz Machota SMA (wywodzący się z Maszkienic), o. Paweł Patyk (wywodzący się z Przecławia, pierwszy z diecezji tarnowskiej ojciec biały), o. Maciej Zieliński (wywodzący się z par. Trójcy Przenajświętszej w Tarnowie, kombonianin), o. Jacek Janas (wywodzący się z Męciny, franciszkanin pracujący w Kongo), ks. Marcin Wróbel (wywodzący się z Jaworznej, ze zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, pracujący w Papui Nowej Gwinei), a także siostry zakonne. Wśród nich służebniczka dębicka s. Halina Słąba (wywodząca się z Kiełkowa, pracująca w Boliwii), misjonarka miłości s. Cordia Góra ( wywodząca się ze Sterkowca, pracująca w Gwinei).