Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ostatnia wola Mojżesza wyrazem troski Boga o swój lud (Pwt 31,1-34,12)

Przywódca narodu wybranego będąc świadomy, że nie wejdzie do Ziemi Obiecanej, wygłosił trzy mowy.

Nakaz nauczania ludzi Bożego prawa miał być realizowany przez kapłanów w roku szabatowym, a więc co siedem lat, podczas pielgrzymkowego Święta Namiotów (hebr. Sukkot), które obchodzono corocznie na pamiątkę wędrówki Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej (Ne 8). Rabini wyjaśniają, że wsłuchiwanie się w słowa Tory w roku szabatowym, kiedy ziemia była nieuprawiana, by jej nie wyjaławiać, było bardzo odpowiednim czasem. Kiedy po długim okresie wstrzymywania się od pracy na polach Izraelici zaczynali tęsknić za uprawianiem roli mieli najbardziej otwarte umysły i serca na przyjmowanie Bożych nakazów. Stąd też żydowscy uczeni zwracają uwagę, że pojawiające się w człowieku mocne pragnienie zabiegania o dobra materialne jest najlepszym momentem, by szukać jedynie Boga, wsłuchując się w Jego słowo.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl