Żywa wiara nie pozwoli ukryć przesłania Ewangelii pod korcem, jak chce tego nieuzasadniona poprawność polityczna.
Pośród wielu różnotematycznych encyklik nauki społecznej Kościoła jest i ta, której tytuł zawiera w sobie liczebnik w języku łacińskim – Quadragesimo anno. Nazwanie drugiej społecznej encykliki w ten sposób jest wyrazem uznania dla pierwszej encykliki tego rodzaju – Rerum novarum i oznacza cezurę czasową 40-tu lat oddzielających od siebie obydwa te dokumenty.
Warto zwrócić uwagę na podtytuł encykliki Quadragesimo anno; podtytuł o znamiennym brzmieniu O odnowieniu ustroju społecznego i dostosowaniu go do normy prawa Ewangelii łączy sprawę społeczną z Ewangelią. Siłą sprawczą jest żywa wiara.
Dlaczego? Może właśnie dlatego, że przyjęte z wiarą fundamentalne przykazanie Nowego Testamentu dookreśla naturę relacji międzyludzkich, które powinny opierać się na przykazaniu miłości. Tak więc, żywa wiara nie pozwoli ukryć przesłania Ewangelii pod korcem, jak chce tego nieuzasadniona poprawność polityczna współczesnych tez „nowoczesnego społeczeństwa”, ale rozpromienia przestrzeń życia społecznego, stając się busolą i drogowskazem troski o budowę dobrego społeczeństwa. Poprzez żywą wiarę Ewangelia i życie społeczne mają zaskakująco dużo powiązań.