Nowy numer 2/2021 Archiwum

Stary Testament zapowiada Jezusa Chrystusa

"Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli!" (Łk 4,21) - misja Mesjasza wypełnieniem zapowiedzi proroków.

Pewną nowością jest wzmianka o tym, że zapowiadany Mesjasz będzie cieszył się szczególną asystencją Ducha Bożego.

Rzeczywiście, po raz pierwszy w analizowanych przez nas zapowiedziach prorockich pojawia się zapowiedź, że na Mesjaszu „spocznie Duch Pańskiˮ (Iz 11,2), czego skutkiem będą niezwykłe dary, pogrupowane w trzy pary: „mądrość i rozumˮ, „rada i męstwoˮ oraz „wiedza i bojaźń Bożaˮ[8]. Ów potomek Dawida będzie zatem charyzmatykiem na miarę dawnych mężów Bożych (por. np.         Lb 11,25; Sdz 6,34; 11,29; 13,25; 14,6; 1 Sm 16,13; Iz 61,1)[9]. Wzmianka o „Duchu Pańskimˮ podkreśla prawdę, że więź łącząca zapowiadanego Mesjasza z Bogiem jest równie ważna − a nawet ważniejsza − niż więź łącząca go z Dawidem. Przypominają się tutaj znane nam już słowa proroctwa Natana, w których Jahwe deklaruje wyjątkową więź łączącą Go z przyszłym potomkiem królewskim: „Ja będę mu ojcem, a on będzie mi synemˮ (2 Sm 7,14a)[10].

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Do jakiej księgi Starego Testamentu nawiązuje autor Pierwszego Listu św. Piotra?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor