Nowy numer 2/2021 Archiwum

Stary Testament zapowiada Jezusa Chrystusa

"Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli!" (Łk 4,21) - misja Mesjasza wypełnieniem zapowiedzi proroków.

Czym według trzeciej „Pieśni o Emmanueluˮ będzie się charakteryzowało panowanie Mesjasza?

Kolejne wersety jedenastego rozdziału przedstawiają rządy zapowiadanego króla, sprawowane w oparciu o prawo i sprawiedliwość: „Upodoba sobie w bojaźni Pańskiej. Nie będzie sądził z pozorów ani wyrokował według pogłosek; raczej rozsądzi biednych sprawiedliwie i pokornym w kraju wyda słuszny wyrok. Rózgą swoich ust uderzy gwałtownika, tchnieniem swoich warg uśmierci bezbożnego. Sprawiedliwość będzie mu pasem na biodrach, a wierność przepasaniem lędźwiˮ (Iz 11,3-5)[11]. Warto zwrócić uwagę na to, iż szczególnymi względami będą się cieszyć uciśnieni, ubodzy i ludzie prości − oni zostaną wzięci w opiekę[12]. Natomiast tych, którzy dotąd bezkarnie wyzyskiwali innych: ciemięzców i złoczyńców czeka sąd i kara[13]. Z kolei wspomniane w wersecie 5 „sprawiedliwośćˮ i „wiernośćˮ są w Starym Testamencie nade wszystko prerogatywami samego Boga (por. np. Ps 33,4-5; 36,6-7, itd.). A zatem fakt, że Izajasz przypisuje je oczekiwanemu potomkowi rodu Dawida dowodzi, że będzie on sprawiedliwym i praworządnym królem, który stanie się prawdziwym realizatorem królestwa Bożego na ziemi[14].

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Do jakiej księgi Starego Testamentu nawiązuje autor Pierwszego Listu św. Piotra?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor