Tarnowski

Ostatnia wola Mojżesza wyrazem troski Boga o swój lud (Pwt 31,1-34,12)

Przywódca narodu wybranego będąc świadomy, że nie wejdzie do Ziemi Obiecanej, wygłosił trzy mowy.

W przytoczonym tekście, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie ma żadnej wskazówki, która pozwalałaby spekulować na temat dokładnej lokalizacji grobu Mojżesza. Żydowscy uczeni zwracają uwagę, że Mojżesz w chwili śmierci został nazwany sługą Boga (Jahwe), co określa jego wyjątkowy status, gdyż tylko słudze wolno wejść do wewnętrznych komnat swego pana, gdy ten go wezwie. Rabini wyjaśniają, że Mojżesz, człowiek trwający w zażyłości z Bogiem, nie potrzebował przechodzić przez Ziemię Obiecaną, by w pełni zjednoczyć się ze swoim Panem w niebie. Po trzydziestodniowym okresie żałoby, jaki obchodzili Izraelici po śmierci Mojżesza na równinach Moabu (Pwt 34,8), rozpoczęła się dalsza wędrówka izraelskiego narodu pod wodzą Jozuego (Pwt 34,9). O wyjątkowym znaczeniu Mojżesza w dziejach Izraela mówią ostatnie trzy wersety Księgi Powtórzonego Prawa, które stanowią syntezę jego życia i dzieła, widzianą z perspektywy całego Pięcioksięgu: „Nie pojawił się już w Izraelu prorok równy Mojżeszowi, z którym PAN rozmawiał twarzą w twarz. PAN go posłał, aby dokonał wszystkich znaków i cudów w ziemi egipskiej wobec faraona, jego sług i całego kraju, aby ukazał całą swoją potęgę oraz te wszystkie wielkie i straszne dzieła, których dokonał w obecności wszystkich Izraelitów” (Pwt 34,10-12).

« 9 10 11 12 13 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl